Home » Kim jesteśmy?

ABADÁ CapoeLogo grupy ABADA Capoeiraira (port. – Assoçiäo Brasileria de Apoio e Desenvolvimento da Arte Capoeira), czyli Brazylisjkie Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju Sztuki Capoeira. Utworzona została w 1988r. w Brazylii przez Mestre Camisa. Od tego czasu rozpowszechniła się po świecie zrzeszając ponad 30 tysięcy capoeristas.

Od początku istnienia ABADÁ, Mestre Camisa kładzie ogromny nacisk na profesjonalizację capoeira. W stylu jaki jest obecny w grupie można odnaleźć wiele elementów z stylu Regional, stworzonego przez Mestre Bimba oraz rozwijanego przez Mestre Pasthina stylu Angola. Camisa starał się połączyć te style i przez to stworzyć nowoczesną capoeira.

FilozofiaMestre Camisa

Capoeristas z Grupy ABADÁ naśladują filozofie, doktryny i normy Mestre Camisa, który podkreślał zawszę istotę profesjonalizacji capoeira.

Mestre Camisa od momentu pierwszego zatrudnienia, aż do dzisiaj robi to co lubi – uczy capoeira.

ABADÁ-Capoeira promuje wartości dążące do samodoskonalenia. Stara się rozwijać wartości oparte na szacunku, integracji społecznej i wolności. Sprzeciwia się używaniu narkotyków oraz używek, promuje zdrowy styl życia. Wiele z tych celów próbuje osiągnąć propagując sztukę capoeiry m.in. w szkołach, klubach i stowarzyszeniach z pomocą lokalnych władz i organizacji.

Od początku istnienia ABADÁ, Mestre Camisa kładzie ogromny nacisk na profesjonalizację capoeira. W stylu jaki jest obecny w grupie można odnaleźć wiele elementów z stylu Regional, stworzonego przez Mestre Bimba oraz rozwijanego przez Mestre Pasthina stylu Angola. Camisa starał się połączyć te style i przez to stworzyć nowoczesną capoeira.

ABADÁ Capoeira jest niedochodową grupą, w której głównym założeniem jest promocja Capoeira i brazylijskiej kultury. Capoeira jest sportem, który można rozpocząć uprawiać w każdym wieku. Jeśli chciał(a)byś się przekonać, czy jest to zajęcie dla Ciebie zapraszamy na treningi. Dokładne informacje na ich temat możesz znaleźć w dziale treningi.

W PolsceZdjęcie ABADA Capoeira Polska.

Początki ABADÁ w Polsce sięgają roku 2001, kiedy to do Polski na zaproszenie Aluno Calango oraz Aluno Jacarè  przyjechał Instrutor Dodô ze Szwecji. Pierwsze batizado dla grupy z Polski odbyło się pod koniec marca 2002 roku w Goeteborgu w Szwecji podczas Mistrzostw Europy grupy ABADÁ Capoeira tzw. Jogos Europeus.

Pierwsze Batizado w Polsce odbyło się w styczniu 2003 roku pod kierownictwem Mestrando Cobry w Gdyni. W 2003 roku do Polski przyjechał Instrutor Zinho (z Rio de Janeiro), którego wydelegował Mestre Camisa w celu opieki nad Polską grupą ABADÁ-Capoeira.

Batizado polskiej sekcji ABADÁ Capoeira:

  1. marzec 2002, Goeteborg (Szwecja) – prowadzący Mestre Camisa, Mestre Nago, Mestre Capixaba (batizado łączone dla grupy z Polski i ze Szwecji),
  2. styczeń 2003, Gdynia – prowadzący Mestrando Cobra (obecnie Mestre),
  3. luty 2004, Gdynia – prowadzący Mestre Capixaba (obecnie poza grupą ABADÁ),
  4. maj 2005, Gdynia – prowadząca Mestranda Edna Lima,
  5. maj 2006, Będzin – prowadzący Mestrando Pernilongo,
  6. maj 2007, Gdynia – prowadzący Mestrando Morcego,
  7. czerwiec 2008, Gdynia – prowadzący Mestre Camisa,
  8. lipiec 2009, Gdynia – prowadzący Mestrando Duende,
  9. czerwiec 2010, Gliwice – prowadzący Mestre Nagô.

Dziś ABADÁ-Capoeira posiada sekcje m.in. w następujących miastach: Będzin, Białystok, Bydgoszcz, Elbląg, Ełk, Gdynia, Gliwice, Kielce, Poznań, Szczecin, Suwałki, Śrem i Wrocław gdzie w sumie trenuje około 300 osób.

W PoznaniuZdjęcie grupy poznańskiej (Gdynia 2008).

Sekcja poznańska istnieje nieprzerwanie od 2003 roku.

Przez pierwsze 3 lata treningi prowadził aluno Ciclista.

Od 2006-ego roku grupą opiekował się aluno Verdugo, który z pomocą aluno Touro prowadził treningi i rozwijał ABADÁ Poznań. Przez ten czas w grupie rozwinęło się wiele osób i w 2009 Verdugo przekazał grupę pod opiekę Alunos: Safiry, Sardinhi, Alegrii i Quatiego.

Safira, Sardinha, Alegria i Quati prowadzą treningi w Poznaniu, startują w zawodach (Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Europy), w których zdobywają nagrody. Mała odległość Berlina od Poznania pozwala im być w stałym kontakcie z Professorem Zinho, który opiekuje się polską grupą ABADÁ.

X. Batizado ABADA Capoeira Polonia - Gdynia 2012W styczniu 2012 roku podczas X. Batizado e Troca de Cordas, które odbyły się w Gdynii, Mestre Cobra nadał Safirze i Sardinii cordao Azul – Aluno Graduado.